Zumba od A do Z, czyli co warto wiedzieć o zumbie przed pierwszymi zajęciami

Pierwszy raz idziesz na zumbę? Obejrzałaś co najmniej kilkanaście filmików na Youtube i mimo że zumba zapowiada Ci się jako fajna zabawa, masz wrażenie, że podczas dynamicznych kroków pomylisz lewą nogę z prawą i nie będziesz wiedziała, gdzie podziać wzrok, a co dopiero jak się skoordynować? Nie masz się czego obawiać, zumba to przede wszystkim doskonała zabawa: podnosi poziom endorfin, spala co najmniej kilkaset kalorii w godzinę i wzmacnia ciało.

Zajęcia zumby łączą w sobie taneczną choreografię z treningiem aerobowym, który poprawia wydolność organizmu, spala tkankę tłuszczową i pomaga modelować sylwetkę, a nawet wzmacnia ciało. Czy wiesz, że na zumbie możesz się nauczyć podstawowych kroków tanecznych z różnych stylów, a nawet popracować z lekkimi hantelkami i zrobić trening siłowy?

trenerka zumby.jpg

Zumba uczy tanecznych kroków

Zumba jest ponadczasowa. Zumba to fitnessowo-taneczny program stworzony przez kolumbijskiego tancerza Alberto Pereza w latach 90. XX wieku. Przez ponad ćwierć wieków zdobyła miłośniczki i miłośników (tak! Instruktorzy zumby to też panowie!) na całym świecie, rozwijając się i tworząc ciekawe programy zajęć.

Na zumbie tańczy się do muzyki hip-hopowej, soki (połączenie muzyki afrykańskiej z indyjską), merengue (narodowej muzyki dominikańskiej), mambo – a w to wszystko wplata się nawet elementy ze sztuk walki i tańca brzucha. Zumba to świetny, energetyczny miks. Jeżeli widziałaś kiedyś bollywoodzki film – na zumbie spotkasz nawet inspirację bollywoodzką muzyką.

Zumba pomaga schudnąć w wesołej atmosferze

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z fitnessem albo tańcem i stresujesz się zajęciami fitness, podczas których każdy wydaje się być sprawniejszy od Ciebie, a Ty wstydzisz się (zupełnie niepotrzebnie!) przerywać ćwiczenia, koniecznie wpadnij na zumbę. Panuje tam luźna i wesoła atmosfera, a nawet jeśli pomylisz kroki lub zgubisz rytm, nikt się tym nie przejmie ani nie spojrzy na Ciebie krzywym okiem – masz się dobrze bawić.

Jeżeli trzeba będzie, na zajęciach w stylu Zumba Basic (dla początkujących) instruktorka pokaże jeszcze raz kroki, aby dobrze je złapać i się już nie gubić. Po paru godzinach – a nawet szybciej – zumba wejdzie Ci w krew, i nawet nie będziesz wiedziała, kiedy zaczniesz szczupleć dzięki regularnym treningom zumby.

Na zumbie poznasz kroki z innych zajęć fitness

“Zumba to nie fitness” – kiedy usłyszysz to od np. zapalonego crossfitowca, który nie widzi świata poza zajęciami, udowodnij mu, że nie ma racji. Nie po to, żeby się kłócić, ale żeby wyprowadzić go z błędu. Na zumbie porobisz nie tylko przysiady, zakroki i wykroki, ale poćwiczysz nawet ze stepem czy hantelkami w zależności od rodzaju zumby, który wybierzesz. Dzięki temu i potańczysz, i poznasz nowe ćwiczenia, więc na ewentualne zajęcia fitness pójdziesz pozytywnie nastawiona i już przygotowana na to, co Cię tam czeka.

Kiedy widać pierwsze efekty po zumbie? Na przykład po dwóch tygodniach zajęć trzykrotnie w tygodniu zobaczysz, że nieco poprawiła się Twoja wydolność, a w skali miesiąca zauważysz zmniejszoną wagę i zmiany w sylwetce – oczywiście jeżeli trzymasz się zdrowej diety!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s